Znane gatunki i mieszanki herbat

T o dzięki tea tasters, czyli ekspertom od herbaty, powstaje wiele nowych, o specyficznym zapachu i smaku herbat. To oni dobierają gatunki, dodają ekstrakty, tak, by powstały produkt był nie tylko smaczny, ale też ładnie wyglądał.

GATUNKI

Juman - ma bardzo silny zapach i specyficzny mocny smak. Zazwyczaj pija się ją do słodkich posiłków.

Souchong - liście tej herbaty są suszone w unikalny sposób. Najpierw podlegają one procesowi fermentacji, następnie wędzi się je w dymie. Stąd jej nazwa "herbata wędzona". Produkowana głównie na Tajwanie i wschodzie Chin.

Keemum - ma delikatny, lekko słodkawy smak i specyficzny zapach orchidei. Najlepiej nadaje się do picia po południu, w czasie odpoczynku.

Assam - herbaty te mają mocny smak i bardzo wyraźny zapach. Stanowią one podstawę wszystkich angielskich mieszanek. Uprawia się je głównie w północno - wschodnich Indiach.

Darjeeling - o cechach tej herbaty decyduje pora zbiorów. I tak, zbiór wiosenny zwany first flush, daje herbatę lekką i zapach kwiatów. Second flush, czyli zbiór letni daje cierpkawą herbatę o zapachu owocowym. Third flush - zbiór jesienny, to herbata o
ciemnym kolorze i silnym aromacie. Herbata Darjeeling jest uprawiana w Himalajach.

MIESZANKI

 

Breakfast - śniadaniowa, co wynika z nazwy, idealna np. do słodkich bułeczek. Produkowana z różnych herbat pochodzących z Assamu, południowych Indii.

Earl Grey - pochodzi do nazwiska pewnego premiera Wielkiej Brytanii, pana Grey'a, który dostał od Chin przepis na herbatę i przekazał go jednej z brytyjskich firm herbacianych. Składa się z herbat czarnych (np. z Chin), oraz zielonych i żółtych. Mieszankę napawa się esencją z bergamotki (owoc).

Rosyjska - opracowana we Francji. Bazowała na składzie Earl Grey, lecz prócz ekstraktu z bergamotki, dołączone zostały także zapachy z pomarańczy i mandarynek. Podobna do Earl Grey, z tą tylko różnicą, że ma nieco inny smak i zapach.

Jaśminowa - nie jest to mieszanka, choć ta herbata jest aromatyzowana. Pochodzi z Chin. Do herbaty czarnej lub zielonej dodaje się kwiatki jaśminu. Gdy listki herbaty przesiąkną zapachem kwiatów, jaśmin usuwa się i zostaje gotowa do zaparzenia herbata.

Każda firma herbaciana, ma wielu tea tasters. To oni w dużej mierze gwarantują firmie dobrobyt i jej wysoką pozycje na rynku. Znawcy herbaty tworzą nowe, zupełnie dotąd niespotykane i nieznane mieszanki, nadając im często bardzo oryginalne nazwy.

^ do góry



Wstecz