|
Wersja dla drukarki
Ekspansja herbaty w Europie
Herbata pojawiła się w Europie już w 725 r., ale dopiero w 1600 roku na skalę masową. Docierała ona na nasz kontynent statkami. Potęgą handlową byli wtedy Portugalczycy i to właśnie oni sprowadzali herbatę z Azji Wschodniej. Posiadali największą flotę żaglowców i jeden z większych portów dawnej Europy, który znajdował się w Lizbonie. Od Portugalczyków herbatę masowo skupowali holenderscy kupcy. To właśnie dzięki holenderskiemu doktorowi Bontekoe herbata tak szybko się rozpowszechniła.
Mawiał on, że ma ona magiczny wpływ na organizm i jeżeli ktoś zdoła wypić co najmniej dziesięć filiżanek herbaty dziennie, to będzie zdrów jak ryba. Herbata była jednak dość kontrowersyjnym napojem i posiadała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy twierdzili, że jest to niezdrowy napój i nie powinien być pijany. Zamierzali wprowadzić zakaz picia herbaty.
W 1659 roku herbata dotarła do Anglii i tam także zrobiła furorę. Niestety jej importowanie z było drogie, a sprowadzanie z tańszego kraju - Holandii, całkowicie zakazane. Był to okres, kiedy nie wszystkim Anglikom powodziło się dobrze, a królestwo nałożyło na herbatę wysokie cło i nie wszystkich Brytyjczyków stać był na zakup tego produktu i w ten sposób rozwinął się przemyt. Anglicy także
wypracowali sobie własny sposób picia herbaty. A mianowicie, zamiast cukru dolewają słodkiej
śmietany lub mleka. Na szczęście (mimo wielu sporów) pod koniec stulecia herbatę zaczęto legalnie sprowadzać z Holandii. Króla Anglii trapił wówczas problem, jak sprowadzić herbatę na wyspę. Ostatecznie wybudował flotę kliprów, które ją transportowały.
Jednym z najsławniejszych kliprów herbacianych był Cutty Sark, który obecnie stoi w muzeum morskim nad rzeką Tamizą w Londynie. Około 1700 roku herbata podbiła serca Rosjan. Był to okres, kiedy cesarstwem tym rządziła Katarzyna Wielka. Rosjanie pili ją inaczej niż Europejczycy.
Różnił się ich sposób słodzenia tego napoju. Polegał on na tym, że brali oni kostkę cukru, kładli między zębami i popijali gorzką herbatą.
Rosjanie także wnieśli swój wkład w historię herbaty. To właśnie oni wymyślili samowar - symbol gościnności. Było to urządzenie, które przy niewielkiej ilości opału zaparzało herbatę.
Obecnie sprowadza się ją wszystkimi możliwymi sposobami począwszy na lądowych skończywszy na wodnych.
^ do góry |