Artykuły | Przepisy | Herbaciarnie | Galeria | Rozrywka | O stronie | Forum
 
Artykuły:
 
Opis herbaty
Chanoyu
Gong-Fu Cha
Mieszanki
Pionierzy
Ameryka
Europa
Klasyfikacja
Eliksir...
Aromatyzowane
Rooibos
Herbaciarnie
Orientalne
Spożycie
Tablice
Ciekawostki
Co Lepsze?
Co w herbacie?
Wróżenie z fusów
Pastylka

Wersja dla drukarki


Kawa czy herbata?

Kilka słów o kawie

KawaKażdy wie, że picie kawy jedynie dla smaku mija się z celem. Używana jest, by usunąć zmęczenie, ułatwić oddychanie itp. Jednak nie każdy wie, że zbyt częste picie tej używki powoduje przyzwyczajenie organizmu do kofeiny zawartej w kawie i wówczas staje się ona bezużyteczna. Lekarze podejrzewają, że kawa pita przez dzieci powoduje u nich nadpobudliwość czy też zaburza rozwój kości. Inną hipoteza, do tej pory niepotwierdzoną jest powodowanie przez kawę raka pęcherza moczowego i trzustki. Ważne jest także, iż kawy nie powinny pić osoby starsze, ponieważ kofeina powoduje wytrącanie wapnia z organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do osteoporozy.
Te wszystkie fakty prowadzą do jednej konkluzji - pić kawę nie za często, w ilości nie przekraczającej 650 mg kofeiny dziennie (tj. 4 - 5 filiżanek). Warto również wiedzieć, że kofeina, jak inne narkotyki uzależnia, toteż kawą również można sobie zaszkodzić. Co prawda dawka śmiertelna wynosi około 80 filiżanek, ale lepiej nie ryzykować.

 

Kawa czy herbata?

Oczywiście, że herbata! Herbata nie zawiera kofeiny, tylko teinę, jedyną jej wadą, jest zawartość miedzi. Jednak rekompensują nam to bioflawonoidy. Zwane są witaminą P i usuwają z organizmu wolne rodniki i to do pięciuset razy skuteczniej niż witamina C. Co poza tym? Nie dopuszczają do rozwoju raka, łagodzą reakcje alergiczne, chronią zęby przed próchnicą, a geny przed uszkodzeniem, zmniejszają poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Zatem bliskie prawdy jest stwierdzenie, iż ludzie pijący herbatę są zdrowsi niż pijący kawę.

Herbata herbacie nie równa

Naukowcy zgodnie twierdzą, że herbaty niesfermentowane (zielone) lub półsfermentowane (czerwone) są zdrowsze niż sfermentowane (czarne), ponieważ zawierają więcej bioflawonoidów. W miarę z upływem lat coraz więcej dowiadujemy się o leczniczych właściwościach zielonej herbaty: zapobiega rakowi płuc, piersi, jelita grubego, prostaty, żołądka, a nawet skóry (stosowana zewnętrznie w kosmetykach). Już jedna filiżanka dziennie ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Jednak ze względu na zawartość teiny nie powinno się pić więcej niż 10 filiżanek czarnej herbaty dziennie.

Co dalej?

Herbaty nie należy zalewać wrzątkiem (sprzyja to rakowi przełyku i traci smak). Nie powinno się również jej słodzić, ponieważ to również zabija smak napoju. Nie dolewać mleka, gdyż hamuje ono rozkład cennych składników w organizmie. Polecam herbatę liściastą, nie z torebki, ponieważ posiada znacznie lepszy smak i lepszą jakość.

^ do góry

 


© Copyright Lucky 2006

Strona powstała 12.maja.1998 roku

Materiały znajdujące się na stronie można wykorzystywać dowolnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.
W przypadku wykorzystania ich do celów komercyjnych proszę o kontakt z autorem strony.