Artykuły | Przepisy | Herbaciarnie | Galeria | Rozrywka | O stronie | Forum
 
Artykuły:
 
Opis herbaty
Chanoyu
Gong-Fu Cha
Mieszanki
Pionierzy
Ameryka
Europa
Klasyfikacja
Eliksir...
Aromatyzowane
Rooibos
Herbaciarnie
Orientalne
Spożycie
Tablice
Ciekawostki
Co Lepsze?
Co w herbacie?
Wróżenie z fusów
Pastylka

Wersja dla drukarki

Najsławniejsi pionierzy herbaty

Wszystko zaczęło się od potrzeby posiadania sekretu uprawy herbaty, który od tysięcy lat był strzeżony przez Chińczyków. Udało się tego dokonać pewnemu angielskiemu botanikowi Robertowi Fortune, który został wysłany w tajnej misji przez Angielski Komitet Herbaty w celu zdobycia owego sekretu.
Gdy niemalże każdy znał już sposób uprawy herbaty zaczęły powstawać firmy handlujące tym produktem. Jedną z najsławniejszych była firma Thomasa Twininga. Powstała ona w XVIII w. Jej egzystencja polegała na handlu herbatą, która była sprzedawana wg indywidualnych zamówień klientów. To właśnie jego firma w 1930 r. wprowadziła do sprzedaży herbatę paczkowaną.
Innym, chyba jeszcze bardziej znanym pionierem był Thomas Lipton (kto w dzisiejszych czasach nie próbował herbaty Liptona?). Strategia jego firmy polegała na bardzo odważnych, a zarazem nowatorskich sposobach reklamy.
Mając już swą firmę w Londynie (zaczynał w Glasgow) Thomas Lipton kupił na Cejlonie ziemie po zniszczonej przez grzyba plantacjach kawy i założył tam plantację herbaty. Nad sklepem powiesił szyld oznajmujący : "herbata z plantacji, bez pośrednika,
prosto na Wasz stół". On obniżył także cenę, aby biedni ludzie też mogli skosztować tego napoju. Thoams Lipton został mianowany przez ówczesną królową brytyjską, królową Wiktorię nadwornym dostawcą herbaty. W 1902 r. nadano mu tytuł szlachecki. Herbata pakowana w torebkach jest dość nowym wynalazkiem. Po raz pierwszy pojawiła się w San Francisco wyprodukowana przez Josepha Kreigera w 1920 roku. Początkowo torebek tych używali wyłącznie dostawcy potraw i artykułów żywnościowych. Jednakże już w 1935 roku okazało się, że większość tak pakowanej herbaty w USA jest kupowana przez gospodynie domowe. Choć jeszcze na początku lat sześćdziesiątych miała raptem 7% zwolenników, tak obecnie pije ją ponad trzy czwarte Anglików.

^ do góry


© Copyright Lucky 2006

Strona powstała 12.maja.1998 roku

Materiały znajdujące się na stronie można wykorzystywać dowolnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.
W przypadku wykorzystania ich do celów komercyjnych proszę o kontakt z autorem strony.