Artykuły | Przepisy | Herbaciarnie | Galeria | Rozrywka | O stronie | Forum
 
Artykuły:
 
Opis herbaty
Chanoyu
Gong-Fu Cha
Mieszanki
Pionierzy
Ameryka
Europa
Klasyfikacja
Eliksir...
Aromatyzowane
Rooibos
Herbaciarnie
Orientalne
Spożycie
Tablice
Ciekawostki
Co Lepsze?
Co w herbacie?
Wróżenie z fusów
Pastylka

Wersja dla drukarki


Wróżenie z herbacianych fusów

Herbata

Wróżenie z fusów, czyli tasenografia, ma wielowiekową już tradycję, zapoczątkowaną przez Chińczyków. Powszechnie uważa się, że wróżenie z fusów dotyczy jedynie fusów od kawy. Nic bardziej mylnego! Otóż herbaciane nadają się do tego celu równie dobrze jak po kawie. Co więcej – metodzie tej nie towarzyszą żadne emocje, nie wymaga też od osoby, która wróży żadnych zdolności medium, czy wiedzy o „tajemnych” siłach. Wystarczy po prostu zaparzyć filiżankę herbaty, wypić ją i...

Jak to się robi...

  • filiżanka, z której będziemy pić, a następnie wróżyć, winna być wykonana z naturalnego tworzywa, np. porcelany. Może być zdobiona, ale lepiej jest, gdy będzie gładka, bez żadnych wzorów, ponieważ te mogą utrudnić wróżenie.

  • herbata nie powinna być drobno sproszkowana. Najlepsza ku temu będzie TGFOP1 lub China Keemum.

  • herbatę przyrządza się normalnie, bez żadnych dodatków. Musi wypić ją osoba, której chcemy wróżyć.

  • herbaty nie wypija się do końca. Powinno zostać tyle napoju, by zakrywał fusy.

  • następnie trzymając filiżankę w lewej ręce, trzykrotnie nią zakręcamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

  • teraz należy obrócić filiżankę do góry dnem, by wypłynęła z niej reszta naparu.

  • gdy w filiżance pozostały już same fusy, można przystąpić do interpretacji wzorów, które z nich powstały.

Na pozostawione w filiżance fusy patrzy się pod różnymi kątami. Chodzi o to, aby wzór, w jaki się ułożą przypominał nam coś więcej, oprócz kupki fusów. Czasem jednak może się zdarzyć, że, mimo najszczerszych chęci, listki ułożą się tak, że nic nie Filiżanka zobaczymy. Wówczas należy powtórzyć wróżbę, ale w innym dniu. Widać dzisiaj wyrocznia nie może nam udzielić żadnych informacji.
Jeśli jednak uda nam się zauważyć jakiś kształt, wówczas należy go interpretować zgodnie z naszą sytuacją życiową. Ważne jest również, aby pamiętać, że im bliżej ów symbol znajduje się uszka filiżanki (ono symbolizuję dom i osobę, której wróżymy), tym większą rolę przepowiednia odegra w życiu tej osoby, dla której jest wróżba. Strona przeciwna do uszka symbolizuje zaś obcych ludzi i wydarzeń poza domem. Należy również pamiętać o tym, że symbole znajdujące się bliżej brzegu filiżanki obrazują sytuacje, które wydarzą się w niedalekiej przyszłości, te zaś, które ukazują się na dnie, dotyczą sytuacji mających się wydarzyć w dalszej przyszłości. Ważny jest również rozmiar symbolu. Im jest większy, tym większą rolę odegra w życiu osoby, dla której jest wróżba.
Wróżby nie należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, ponieważ znaki mogą być wtedy sprzeczne, a cała praca pójdzie na marne. Najlepiej wróżyć raz, dwa razy w tygodniu, wówczas szansa na to, że wróżba się spełni jest największa.

Symbole (te dobre i złe)

Symbole dobre
anioł, arka, bukiet, but, byk dąb, figa, girlanda, gołąb, kaczka, korona, kosz kwiatów, krąg, krowa, kukurydza, pszczoła, ptak, róg, róża, słoń, statek, żołądź.
Symbole złe
chmury, flaga, czaszka, klepsydra, kosa, krzyż, kwadrat, łuk, małpa, miecz, mysz, nietoperz, sowa, strzelba, wrak, trumna, sztylet.

Interpretacja wybranych symboli:

Arka – bezpieczne schronienie od niebezpieczeństw. Jesteś w krytycznym położeniu, lecz lada dzień uda Ci się wybrnąć z kłopotliwych sytuacji.
AS – w najbliższym czasie staniesz w obliczu konieczności podjęcia ważnych decyzji.
Balon – w pobliżu Ciebie czai się niebezpieczeństwo.
Bęben – symbol niepomyślnej wróżby. Twoje dobre imię jest obiektem ataków.
Ciastko – weźmiesz udział w uroczystości.
Cygaro – załamanie się ważnego projektu.
Cyrkiel – zostanie Ci powierzony nowy projekt.
Dyby – zapowiadają ograniczenie.
Dynia – wzrost i zmiana.
Dzwon – przepowiada oświadczenie, które będzie miało wpływ na Twoje życie.
Flaga – zapowiedź niebezpieczeństwa.
Kilof – nieustraszony charakter.
Klucz – rozpoczęcie nowych projektów.
Koniczyna – pomyślność losu.
Krzyż – oznacza cierpienie.
Księżyc – zapowiada romans.
Miecz – kłótnie.
Owoc – dobrobyt.
Serce – uczucie, miłość.

Tory – podróż, daleka droga.

Ach ta herbata...

Pijemy ją codziennie, pomijając wszelkie rytuały. Zwyczajnie – zaparzamy i wypijamy. A jednak – herbata wciąż ma w sobie magię. Trzeba ją tylko umieć dostrzec i... skorzystać z niej.
Osobiście nie umiem zapewnić, czy wróżby spełnią się za każdym razem. Wszystko jest jednak kwestią wiary – może wystarczy więc uwierzyć, że symbol, który ujrzymy na dnie filiżanki naprawdę ma związek z naszym życiem i będzie miał na nie wpływ?
Może? Jeśli jednak, Czytelniku, nie wierzysz w wróżby, uznaj tę praktykę za zwyczajną zabawę, którą można urozmaicić chwile spędzane ze znajomymi nad filiżanka herbaty...

^ do góry


© Copyright Lucky 2006

Strona powstała 12.maja.1998 roku

Materiały znajdujące się na stronie można wykorzystywać dowolnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.
W przypadku wykorzystania ich do celów komercyjnych proszę o kontakt z autorem strony.